TACTICAL PADEL - EL JEFE 2022
(11 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Tactical Padel - El Jefe 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £330.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber + Kevlar |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | Glasfiber + 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | 5 lager hybridkärna soft |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Tactical Padel |
Beskrivning från tillverkare
EL JEFE (CHEFEN) - KEVLAR/HYBRID! Skapad för alla nivåer av spelare som söker maximal känsla och kontroll på banan. Alla Tactical Padel-racketar är av hög kvalitet och handgjorda i Spanien av experter. Materialen som används är av europeisk produktion, vilket uppfyller alla CE-föreskrifter och miljökvalitetsstandarder. Me El Jefe har du kontroll över spelet. Vid varje slag kommer du att känna var bollen träffar, och du kan enkelt placera bollen där du vill att den ska landa. Tack vare dess hybridkonstruktion får du en oslagbar känsla av kontroll - El Jefe kommer alltid att påminna dig om varför du älskar padel! El Jefe är så lätt att spela med att den omedelbart vinner ditt förtroende. Känn dig mer självsäker när du följer genom varje slag, skär varje volley, utför en perfekt skure vibora och vågar slå hårt när tillfället ges. El Jefe kommer göra dig till en chef på banan - eftersom den ger dig kontrollen att styra spelet.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 11 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"Micke", Man 58 år
Nivå: motionär
Bra kontroll. Förlåtande. kraft om det behövs. Stor sweetspot.
2025-10-30, 18:55
5
"Stefano", Man 54 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Balanserad, inte alltför styvt, anfall
2025-12-07, 22:50
4
Man 53 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Lättspelat. Stor sweetspot.
2023-12-27, 23:28
3
"Jon", Man 47 år
Nivå: motionär
Det är ett riktigt bra racket
2024-06-18, 19:24
4
Man 52 år
Nivå: avancerad
-
2024-07-02, 13:05
5
Kvinna 51 år
Nivå: avancerad
-
2024-06-02, 20:44
















