SIUX - DIABLO REVOLUTION LITE 3 2024
(7 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Siux - Diablo Revolution Lite 3 2024:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2 500,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Siux |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 11,5 cm |
| Längd racketblad | 26,8 cm |
| Längd totalt | 45,8 cm |
| Bredd racketblad | 26,0 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Slät |
| Antal borrade hål | 55 st |
| Vikt | Medel 366 g |
| Balanspunkt mått | 25,5 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 56 % |
| Fasthet kärna | Medel |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2024-07-17 |
Beskrivning från tillverkare
Vi presenterar SIUX DIABLO REVOLUTION LITE 3. Denna Lite-version kännetecknas av sin hybridform, sitt EVA-gummi och sin matta finish. Om du är en avancerad spelare och din plats är längst bak på banan är detta racket för dig!
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.0(från 7 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
"Pascual", Man 30 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Jag skulle vilja ha mer dämpning, att många bollar går till glaset och jag behöver mer teknik i racket.
2025-11-16, 00:29
4
"Kos", Man 39 år
Nivå: motionär
Det är bra
2026-04-04, 23:14
4
"Annica", Kvinna 59 år
Nivå: motionär
.
2024-06-19, 14:37
2
Man 25 år
Nivå: avancerad
-
2026-04-27, 16:00
4
"AFONSO", Man 11 år
Nivå: motionär
-
2026-04-22, 13:01
3
Man 47 år
Nivå: avancerad
-
2025-08-28, 04:13















