NOX - EQUATION WPT 2021
(9 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Nox - Equation WPT 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 180,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | 3K Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA HR3 |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Nox |
Beskrivning från tillverkare
Equation WPT är ett välbalanserat racket med ett anti-vibrationssystem som minskar risken för skador. Detta är ett lättspelat racket med stor ”sweet spot” tack vare en kärna av HR3 (som används i Nox modeller i Luxury-serien) och en träffyta i glasfiber. Racketen har även struktur i träffytan för att ge ytterligare grepp i bollen och ökad precision i det långsamma spelet nära nät. Denna kombination gör detta racket perfekt för dig som vill utvecklas i ditt spel tillsammans med ett mångsidigt racket.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 9 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
Man 21 år
Nivå: avancerad
-
2025-11-12, 02:36
4
Man 21 år
Nivå: avancerad
-
2025-11-09, 22:44
3
"Christian", Man 71 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2024-05-01, 00:28
2
"Anders", Man 49 år
Nivå: motionär
-
2024-02-03, 13:01
4
"Christian", Man 48 år
Nivå: motionär
-
2023-10-24, 16:25
4
"Patrik Råneby", Man 57 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2023-10-22, 08:01














