HEROES - ANIMAL 2025
(2 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Heroes - Animal 2025:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 250,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 350 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 18K kolfiber + glasfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA Black Super Soft |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Heroes |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 11,5 cm |
| Längd racketblad | 25,0 cm |
| Längd totalt | 45,5 cm |
| Bredd racketblad | 25,8 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 68 st |
| Vikt | Låg 348 g |
| Balanspunkt mått | 25,9 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 57 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2025-03-23 |
Beskrivning från tillverkare
ANIMAL-racketen har designats för regelbundna spelare som söker maximal bollkontroll och en lättanvänd spelupplevelse. Ramen för 2024 har förstärkts för att garantera utmärkta prestanda. Tillverkad med ett 18K kolfiberblad och två lager glasfiber, erbjuder den en robust och responsiv struktur. Den supermjuka EVA Black-skummet ger en bekväm slagkänsla, medan 100 % kolfiberramen bidrar till långvarig hållbarhet. Med sin eleganta design som kombinerar blått och guld, erbjuder denna racket inte bara hög prestanda utan utmärker sig också för sin estetik.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
2.5(från 2 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
Man 31 år
Nivå: motionär
-
2026-03-25, 06:44
2
Kvinna 45 år
Nivå: nybörjare (har padelarmbåge)
-
2026-01-03, 10:40














