DUNLOP - INFERNO CARBON ELITE 2023
(13 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Dunlop - Inferno Carbon Elite 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £210.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA Pro |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Dunlop |
Beskrivning från tillverkare
Explosiv och kraftfull padelracket från Dunlop! Är du en aggressiv spelare på banan? Vill du ha extrem kraft i dina offensiva slag? Då är Dunlop Inferno Carbon Elite precis vad du letar efter. Den är hybridformad, har hög balans och väger 365 gram. Detta resulterar i den perfekta padelracketen för aggressiva och erfarna padelspelare. Dessutom är den fylld med kvalitetsmaterial och kraftfulla tekniker. Full Carbon är racketens kol-ramkonstruktion. Denna ramkonsturktion garanterar en slitstark, konsekvent och överlägsen prestande på padelbanan. Pro EVA är det material, som har använts till kärnan. Detta är ett medium-densitetsskum som genererar mycket kraft och komfort i dina slag. Booster Grooves är de innovativa skårorna som finns i ramen. Denna teknik förbättrar kraftöverföringen och komforten i slag samt utvidgar sweetspot. TriBar är förstärkningen som finns i 'bron'. Detta förbättrar stabiliteten, kontrollen och kraften i dina slag. V Holes är det unika hålmönstret. Detta hålmönster ger mer kraft och precision i dina offensiva slag. Sist men inte minst finns ett ramskydd längs ramen, vilket skyddar racketen mot slag och stötar.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 13 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
"Miguel", Man 28 år
Nivå: motionär
Jag gillar att den inte är för tung men jag känner att den är för slät och mjuk.
2025-11-23, 15:41
3
"Bruno", Man 40 år
Nivå: motionär
För mjuk och inte tillräckligt aggressiv
2026-01-15, 14:38
4
"joakin", Man 37 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Dunlop inferno elite ltd,
2025-11-13, 07:23
3
"Ignasi", Man 45 år
Nivå: nybörjare
För hård
2026-02-02, 14:55
4
Man 53 år
Nivå: motionär
Dunlop Blast
2026-02-15, 09:31
4
"Aleksanteri", Man 56 år
Nivå: avancerad
Snabb
2024-06-26, 21:29









