DROP SHOT - TAIPAN 2021
(3 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Taipan 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1 860,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 380 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA pro |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Drop Shot Taipan 2021 erbjuder utmärkt kontroll utan att kompromissa med kraften. Detta padelracket passar mellannivåspelare perfekt. Materialet 3k kolfiber bidrar till en mjuk och behaglig träffkänsla. Innehållet i Eva Pro-materialet ger en balans mellan känslighet och respons vid alla typer av slag, tillsammans med Kork Grip och Silikon Grip som ökar racketens stabilitet och kontroll. En av racketens framstående egenskaper är 3D-ytan, som ger den textur som krävs för att anpassa spelets effekt till varje situation. Designmässigt sticker racketen ut med sina glasfiberdetaljer, vilka kontrasterar snyggt mot den uppseendeväckande gröna logotypen och en rosa rand längs nedre delen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
2.5(från 3 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
Man 47 år
Nivå: nybörjare (har padelarmbåge)
-
2025-12-28, 22:55
3
Man 25 år
Nivå: avancerad
-
2024-05-20, 13:27
2
Man 27 år
Nivå: avancerad
-
2022-11-28, 19:32















