DROP SHOT - DELTA 1.0 2021
(5 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Delta 1.0 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £150.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 380 g |
| Form | Rund - Oversized |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Drop Shot Delta 2021 är ett fantastiskt allroundracket med en elegant design. Ramen är byggd med det robusta TWIN TUBULAR SYSTEM, vilket gör detta padelracket mer motståndskraftigt mot stötar och skapar en stabil träffkänsla. Ytan innehåller 3 000 kolfibertrådar per kvadratcentimeter, vilket ger en perfekt balans mellan fart och kontroll. Racketets cirkulära form gör det förlåtande vid snedträffar och ger ett bra bollträff även när bollen träffar nära ramen. 3D FACE är ett rombformat mönster på ytan som ökar träffeffekten och ger maximal spinn. Med en kärna av EVA SOFT får du en mjuk bollträff som prioriterar fart och minskar oönskade vibrationer. Drop Shot har även applicerat CORK CUSHION GRIP och SILICONE GRIP CHANNEL för att förebygga skador och öka bekvämligheten under spel. Letar du efter ett padelracket med hög kvalitet, förlåtande träffbild och snygg design har du hittat rätt. Detta racket kommer att förbättra ditt spel och bli en pålitlig följeslagare länge, med stora möjligheter för utveckling.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
2.5(från 5 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
Man 46 år
Nivå: motionär
-
2023-11-26, 17:40
4
Man 56 år
Nivå: avancerad
-
2023-03-07, 22:11
2
Man 30 år
Nivå: motionär
-
2023-02-03, 06:36
2
Man 28 år
Nivå: avancerad
-
2022-10-10, 09:55
2
Man 28 år
Nivå: motionär
-
2022-10-10, 09:53














