BABOLAT - VIPER TECHNICAL 2023
(95 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Babolat - Viper Technical 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £280.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 365 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | X-EVA, multilayered densities |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Babolat |
Beskrivning från tillverkare
En av världens mest ikoniska modeller kommer här i en uppdatering. Nya Viper Technical 2023!
Med ett uppdaterat dämpningssystem i racket får du ännu mer känsla av racket samtidigt som de skadliga vibrationerna minskas ytterligare. Med mer känsla kommer även mer kontroll. Viper Technical är den mest kraftfulla modellen i Viper-serien. Den diamant-formade designen tillsammans med en topptung balans ger en träffpunkt högt upp i racket där allra mest fart genereras. Rätt val för dig som spelar offensivt och aggressivt med smash som största vapnet.
Med ett uppdaterat dämpningssystem i racket får du ännu mer känsla av racket samtidigt som de skadliga vibrationerna minskas ytterligare. Med mer känsla kommer även mer kontroll. Viper Technical är den mest kraftfulla modellen i Viper-serien. Den diamant-formade designen tillsammans med en topptung balans ger en träffpunkt högt upp i racket där allra mest fart genereras. Rätt val för dig som spelar offensivt och aggressivt med smash som största vapnet.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 95 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
"David Jesús", Man 24 år
Nivå: motionär
La technical viper är en racket som har gett mig en bra känsla ovanför huvudet, och den har överraskat mig vid bakre delen av banan, särskilt vid bakhandslag från bakre delen som är mitt bästa slag. Vid volleyn har det varit svårt att kontrollera den, kanske också för att det är mitt slag som behöver förbättras. Jag har också testat Starvie Metheora 2024 och tack vare dess runda form har det hjälpt mig mer vid volleyn. För mitt nya racket, skulle jag vilja ha en som fortsätter att hjälpa mig med volleyn, och behåller viperns fasthet vid bakre delen och de kraftfullare slagen, med den medelhårda känslan.
2026-01-01, 23:11
3
"André Hallberg", Man 30 år
Nivå: motionär
Jäkligt bra när man får klockren träff, men lite väl oförlåtande om man får ett hårt slag mot sig som träffar i ytterkant av racket. Krävs god teknik och att man slår igenom slagen fullt ut
2023-11-30, 20:23
3
"Albin Lundin", Man 19 år
Nivå: avancerad
väldigt hårt och offensivt, han egentligen ingen problem med hur hårt det är men vill ha något lite mer lättare i vikt
2024-12-19, 00:23
4
Man 32 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Mycket kraftfull, med hård känsla som jag gillar. Knappast manövrerbar, sweet spot kunde vara större.
2025-10-28, 16:59
2
"Mikael Fransson", Man 50 år
Nivå: avancerad
Lite för hård yta och liten sweetspot. Önskar kanske ett mer förlåtande racket
2025-10-09, 15:16
5
"Ola nilsson", Man 41 år
Nivå: avancerad
Bra fart med bra sweetspot. Älskar racket. Har spelat ett år med det.
2024-11-19, 11:17
















