ARES - SHIELD 2021
(10 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Ares - Shield 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.560,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kevlar |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Ares |
Beskrivning från tillverkare
För medelspelaren som föredrar låg balans och rund form med högsta möjliga kontroll. Ett lätthanterligt racket som
även fungerar bra för nybörjaren.
även fungerar bra för nybörjaren.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 10 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"David", Man 40 år
Nivå: avancerad
Lagom hårt, bra kontroll
2023-11-18, 12:42
5
"David", Man 40 år
Nivå: elit
Lagom hårt
2023-12-25, 21:11
4
Man 40 år
Nivå: avancerad
Lagom hårt
2023-11-09, 09:23
3
Man 40 år
Nivå: elit
-
2023-03-10, 00:00
2
Man 40 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
-
2023-01-26, 13:06
3
Man 40 år
Nivå: avancerad
-
2023-01-26, 13:04
















