WILSON - BELA LT V2 2023
(22 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Wilson - Bela LT v2 2023:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £270.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Wilson |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,8 cm |
| Total length | 46,8 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 66 st |
| Weight | Medium 365 g |
| Balance point measurement | 25,3 cm from the bottom |
| Balance point | Low 54 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Quite light |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2024-07-26 |
Description from manufacturer
Obsession is personal. Co-designed with the legendary Fernando Belasteguin, the Bela LT v2 padel racket showcases his attitude about the sport with his signature patterned throughout the face and the clean, bold color finish. This is one of the lightest versions in the new Bela collection, and it’s the perfect arm-friendly racket that offers power, control, and feel. Its carbon face offers quick responsiveness and power, and the soft EVA foam combined with a textured surface maximizes control, so players can be confident with every stroke. Padel has a detachable wrist cord that can be swapped out in a variety of colors.
Highlights:
*Co-designed and inspired by padel legend Fernando Belasteguin
*Wider sweet spot that helps increase power and accuracy upon contact
*Lightest adult padel racket in the Bela v2 collection for arm-friendly playability
*3K Carbon Face integrates premium carbon into frame for mix of incredible power and quick responsiveness, maximizing propulsion off the paddle face
*Soft EVA Foam offers a cushioned feel with impressive shock absorption, generating a desirable blend of comfort and lightweight power
*SpinEffect signature technology features Bela's signature patterned on the surface for maximum feel and an extra degree of spin
*Personalized detachable wrist cord connected to the handle that provides additional control and safety precautions
Highlights:
*Co-designed and inspired by padel legend Fernando Belasteguin
*Wider sweet spot that helps increase power and accuracy upon contact
*Lightest adult padel racket in the Bela v2 collection for arm-friendly playability
*3K Carbon Face integrates premium carbon into frame for mix of incredible power and quick responsiveness, maximizing propulsion off the paddle face
*Soft EVA Foam offers a cushioned feel with impressive shock absorption, generating a desirable blend of comfort and lightweight power
*SpinEffect signature technology features Bela's signature patterned on the surface for maximum feel and an extra degree of spin
*Personalized detachable wrist cord connected to the handle that provides additional control and safety precautions
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 22 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Linnea", Woman 41 year
Level: amateur
I think it feels a bit wobbly when I play. I really liked it a lot when I tried it first but have lost a bit of speed. Maybe I have gotten worse.
2023-08-24, 10:23
3
"Fabian", Man 47 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Agile, light, but not much impact
2025-11-13, 02:39
4
"Alexander", Man 26 year
Level: advanced
Nice control, somewhat soft in the smash.
2024-04-19, 22:43
3
"Susanna", Woman 47 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good but too soft for a bit of speed
2023-08-31, 18:18
5
"Philip", Man 34 year
Level: amateur
Likes that it is hard, low weitght
2023-12-11, 21:11
4
"Hanna", Woman 24 year
Level: elite
Good but a bit slow.
2025-10-11, 10:23










