VIBOR-A - BLACK MAMBA XTREME 3K 2.0 2025
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Black Mamba Xtreme 3K 2.0 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $220.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA pro |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Vibor-A |
Description from manufacturer
The 2025 Vibora Yarara Xtreme 3K 2.0 padel racket is perfect for those aiming for an optimal mix of control and power. With a hybrid form resembling a diamond and a 3K carbon surface, it provides outstanding durability. Its EVA Pro Multidensity core delivers superb feedback and versatility in various play scenarios. The textured matte finish enhances grip and enables precise spin on topspin shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Alex", Man 40 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Now with the cold, it's too hard.
2025-11-23, 16:24
1
Man 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-19, 23:43















