VIBOR-A - BLACK MAMBA ELITE 3K 2025
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 510,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA pro multidensity |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vibor-A |
Description from manufacturer
The elite line continues with one of the brand's most legendary models, the Black Mamba. It is a racket made of 100% carbon, featuring 3K carbon on the faces as well as Eva Pro Multidensity foam. The decision was made to continue with the mold from the 2024 collection due to its good performance, and a modern restyling has been done in the aesthetic section. The premium metallic yellow combined with pure black gives the racket an imposing majesty.
Printout from www.racketguide.com
















