VARLION - MAXIMA CARBON ROSE 2025
(1 review)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £280.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 340 - 350 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Carrera 20 - 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Hypersoft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Varlion |
Description from manufacturer
The Maxima Carbon Rose is a standout racket from Varlion’s REGA line, combining power, control, and premium aesthetics. Featuring Carrera 20 (18K) carbon fiber for clean impact and durability, its PRISMA frame and new Wings Diffuser boost aerodynamics and reduce vibrations. The Elbowcare system enhances comfort and protects your arm. With Slice texture for spin, a 14.5 cm Summum grip for control, and Handlesafety for a secure hold, this racket is designed for consistent all-weather performance.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 34 year
Level: amateur
-
2025-12-30, 10:14






