VAIRO - BLACK KARBON SPEED 2025
(1 review)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K TeXtreme Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vairo |
Description from manufacturer
The Vairo Black Karbon Speed racket has been manufactured for the most demanding advanced level padel players who want to improve their performance on the court with a versatile game. It is easy to handle thanks to its weight ranging between 355 and 375 grams. Regarding its shape, it features a hybrid format with a medium balance, offering an optimal balance between control and power. Additionally, it facilitates precise and powerful hits and allows the player to adapt to different situations and game strategies.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 48 year
Level: amateur
-
2025-12-21, 15:16














