STARVIE - TITANIA PRO 2024
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Titania Pro 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 380 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA PRO 50 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
The Titania Pro racket is designed for intermediate players who are looking to evolve their game. Its Pro 50 rubber core gives it extra power and control. Its composition of 100% Carbon 3K both in the head and in the frame gives this racket great resistance and durability. A very manageable racket in defence, it allows for quick changes of direction and great acceleration through the air.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 48 year
Level: amateur
-
2025-08-27, 07:19
4
Man 48 year
Level: amateur
-
2025-08-26, 20:43
4
Man 37 year
Level: advanced
-
2024-02-21, 22:10










.jpg)



