STARVIE - BASALTO PRO 2025
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Basalto Pro 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 730,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + basalt |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA PRO 50 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
It is ideal for players looking for attack in their game thanks to its medium density Pro 50 rubber, its good weight balance and teardrop shape. This model is characterised by having a composition of Basalt Fibre and 3K Carbon on the head, providing greater durability and resistance.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 36 year
Level: advanced
-
2026-05-11, 07:29
3
Man 54 year
Level: amateur
-
2025-10-15, 22:13















