SLAZENGER - PANTHER SERIES EPIC PRO 2024
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Slazenger - Panther Series EPIC Pro 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 4 200,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA 30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Slazenger |
Description from manufacturer
Panther Series EPIC Pro, an impressive round shaped padel racket designed for power and precision. With a medium balance and optimized weight ranging from 360 to 375 grams, this racket offers an ideal combination of maneuverability and stability. Made with a hard EVA30 core and a 12K carbon fiber face, the Panther Series EPIC Pro ensures durability and strength without compromising on performance. The exposed carbon fiber details add to its sleek aesthetic appeal, making it stand out on the track. For skilled players who require precision control over their strokes, the structure of this padel racket offers the perfect amount of spin you need to deceive your opponents with twisted balls, With the EPIC PRO from Slazenger, your game will be presented on the court with finesse and precision.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 41 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-06-14, 23:48










.jpg)





