SIUX - VALKIRIA ELITE 2026
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 340 - 360 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult, Junior |
| Not verified | Awaiting verification of information from Siux |
Description from manufacturer
The SIUX VALKIRIA ELITE 2026 combines advanced 8K carbon fiber with a green design, offering a semi-professional racket perfect for players who prioritize control. Its 8K carbon construction provides a strong and lightweight structure, favoring precise shots and agile handling on the court. This racket is designed for those seeking to improve their technical performance, maintaining a sense of stability and control in every game.
Printout from www.racketguide.com






