SIUX - PRO CARBON BLUE 2021
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - PRO Carbon Blue 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Siux |
Description from manufacturer
Siux Pro Carbon Blue is an all-around racket aimed at experienced players seeking a racket with a perfect balance between power and control. The model has a large sweet spot and is easy to maneuver on the court.
Printout from www.racketguide.com














