SIUX - ELECTRA GO 4 2025
(9 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1 570,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Hybrid - carbon fiber and fiberglass |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Alumesh - aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Discover the new Siux Electra Go 4, a racket designed for intermediate players who are looking for a more offensive tool without losing control. Thanks to its hybrid shape and medium balance, this racket offers an excellent combination of maneuverability and moderate power, ideal for those who start feeling comfortable moving to the net and seeking more aggressive shots. Its construction with 3K Alumesh fiber on the faces and 50/50 frame (carbon and fiberglass) provides a firm yet comfortable structure, ideal for increasing speed without losing control. The racket incorporates a medium-hard density EVA rubber, which improves reactivity in hitting. In addition, its shiny and sandy finish allows for an increased level of spin on shots like viboras or bandejas.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 65 year
Level: amateur
Good control, too little spin
2025-12-16, 19:37
3
Man 33 year
Level: advanced
-
2026-03-05, 15:41
3
Man 33 year
Level: advanced
-
2026-03-05, 15:39
3
Man 33 year
Level: advanced
-
2026-02-27, 17:43
3
Man 33 year
Level: amateur
-
2026-02-18, 17:52
4
Man 33 year
Level: amateur
-
2026-02-18, 17:34
















