ROYAL PADEL - R ACE 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Royal Padel - R Ace 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £310.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 - 380 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Mid HARD |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Royal Padel |
Description from manufacturer
The new R ACE 2025 comes fully loaded with POWER! Developed with our professional players, we have incorporated the new EVA MID HARD rubber inside to make it a little bit harder than its predecessor, more dominant in the aerial game, even stronger in attack and a beast in the finishing! One more year, Roger Aromi has chosen the R ACE 2025 to compete in the Premier Padel circuit and in the highest category of Spanish Padel. The faces and frame of the racket are made of 100% 3K Carbon to increase the strength and durability of the racket without losing manageability. This 2025, we keep the diamond shape and the high balance that has given such good results in recent years. The R ACE 2025 is finished with Total Rough Spin technology to give more spin to your shots and maintain a comfortable ball feel. So, if you are looking for a racket to dominate the game and extremely aggressive at the net, the R ACE 2025 is your ideal racket! ¡la R ACE 2025 es tu pala ideal! For this season, we manufacture this racket in a range of weights between 365 and 380 grams. Remember that at Royal Padel we weigh all our racquets one by one so that you can select the most suitable weight for you. This racket has a light version for those players who are looking for a powerful but light racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Sam", Man 42 year
Level: advanced
Light, manageable, quite powerful
2026-02-01, 00:01
















