PUMA - SOLARBLINK PADEL CTR BLACK 2023
(8 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to PUMA - Solarblink Padel Ctr Black 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £120.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from PUMA |
Description from manufacturer
Puma Solar Blink CTR 2023 is a round padel racket with a medium-soft feel that combines control and power in a balanced manner. With a carbon fiber frame and hitting surfaces, as well as a low-density EVA core, it offers both durability and comfort. The racket provides stable, precise hits, reduces vibrations, and is easy to handle thanks to its even weight distribution. An all-around choice for players who want to develop their game with both responsiveness and enjoyment.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 38 year
Level: amateur
Needs a little more push.
2025-11-16, 17:07
3
"David", Man 30 year
Level: beginner
It's basic, and I manage well.
2025-11-10, 09:59
4
"Patrick", Man 53 year
Level: amateur
Does the job!
2025-12-06, 13:38
4
"Daniele", Man 40 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Balanced
2025-11-15, 01:38
4
Man 47 year
Level: beginner
-
2026-01-19, 16:16
5
Man 38 year
Level: amateur
-
2025-11-26, 20:19
















