PUMA - NOVA ELITE PWR 2025
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to PUMA - Nova Elite Pwr 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £200.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber textreme twill |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA ZOTE |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from PUMA |
Description from manufacturer
Take charge on the court with the PUMA NOVA ELITE PWR, a racket engineered to provide exceptional power and precision. Designed for superior performance, this padel racket is perfect for players seeking ultimate control and responsiveness with each hit.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Hassan Saeed", Man 30 year
Level: advanced
It is a good racket that gives me a nice satisfaction
2026-02-17, 09:02
1
"Bea", Woman 46 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very top heavy and high balance, my shoulder hurts.
2025-10-29, 23:45
3
"Zoe", Woman 50 year
Level: beginner
-
2026-03-14, 17:48
3
"Ottavio", Man 34 year
Level: beginner
-
2025-11-26, 22:46

















