PRINCE - PADEL JET V2 2023
(15 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Prince - Padel Jet V2 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 280,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Prince |
Description from manufacturer
Prince Jet V2 is part of the new generation of high-quality padel rackets. It is designed for professional players with a fast and aggressive playing style. Thanks to its advanced construction together with EVA black foam, it offers progressive power that only increases the harder you hit. No limits! The harder you hit, the faster the ball goes. This racket is the fastest and most aggressive racket in the collection. Your shots will be deadly with maximum control feel in hand.
The new Triple Threat technology, which consists of three stabilizers, improves stability (weight distribution minimizes twisting on off-center hits) and motion inertia (accelerating swing), as well as strengthens the overall construction.
An FTP layer on the racket's surface provides resistance, comfort, and incredible energy return with every stroke, creating the perfect symbiosis between maximum durability and control provided by the high-quality carbon-based material.
The racket also features the new Shot Spin system to give even more effect to your game. A 3D relief with cooperative points on both sides of the racket increases roughness and enhances the spin effect transferred to the ball.
Make your game even faster. Your shots will be deadly. Do you dare to try?
The new Triple Threat technology, which consists of three stabilizers, improves stability (weight distribution minimizes twisting on off-center hits) and motion inertia (accelerating swing), as well as strengthens the overall construction.
An FTP layer on the racket's surface provides resistance, comfort, and incredible energy return with every stroke, creating the perfect symbiosis between maximum durability and control provided by the high-quality carbon-based material.
The racket also features the new Shot Spin system to give even more effect to your game. A 3D relief with cooperative points on both sides of the racket increases roughness and enhances the spin effect transferred to the ball.
Make your game even faster. Your shots will be deadly. Do you dare to try?
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 15 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"August Härnström", Man 31 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Really nice racket!
2023-11-17, 10:41
1
"stpehen", Man 41 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I don't know
2025-01-28, 22:20
4
Man 47 year
Level: amateur
Large impact area
2023-09-01, 23:23
4
"Sd", Man 27 year
Level: advanced
Cvv
2026-02-21, 23:04
4
"Bengt", Man 54 year
Level: amateur
Good
2024-12-31, 11:23
3
Man 30 year
Level: advanced
-
2025-12-24, 09:17






