NOX - X ZERO BLUE 2026
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £60.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | HR3 White EVA |
| Type of player | Beginner |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The X-Zero is the perfect racket for beginner and intermediate players looking for superior control and greater tolerance with every hit. Its round shape and the new optimized hole pattern expand the sweet spot, making it easier to place the ball better and reduce errors in off-center hits. A racket designed to offer confidence from day one, helping to improve your technique and enjoy each match more.
Printout from www.racketguide.com
















