NOX - VK10 LUXURY BY ARANZAZU OSORO 2023
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - VK10 Luxury by Aranzazu Osoro 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 470,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K metallized fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
For the 2023 collection, a brand new control racket developed by Aranzazu Osoro is presented. VK10 Luxury is a model designed to suit her adaptable and placement-secure playing style. The racket comes in a round shape with a low balance. This makes the VK10 Luxury a racket that provides you as a player with maximum control and precision in your play. The low balance, combined with the fiberglass hitting surface and the HR3 core, makes the racket easier to handle and creates a more fluid feel. The racket has the advanced anti-vibration system AVS integrated, which reduces the vibrations that occur when hitting the ball and therefore is gentler on the elbow and forearm. This model from Nox is equipped with a smartstrap. Smartstrap is exactly what it sounds like, a system developed to make it easier for the player to replace the wrist strap on their paddle racket as desired.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Det", Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-02-17, 00:17
5
"Magnus", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-11-05, 19:44














