NOX - MP10 LUXURY BY MAPI S. ALAYETO 2023
(15 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - MP10 Luxury by Mapi S. Alayeto 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.400,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Mapi Sanchez Alayeto is a drive player who builds the point from control and precision but at the same time with a lot of "punch". If you identify yourself with this playing style you may have found your perfect padel racket. Mapi's MP10 LUXURY 2023 is a round-format, low-balance padel racket that surprises in laboratory tests for its great punch and power. The combination of 3K carbon fiber with the HR3 core makes the MP10 LUXURY 2023 a manageable and fast racket from the back of the court but which unfolds its full potential in the game near the net.
This padel racket includesthe pioneering Smartstrap® replaceable safety cord system, now evolvedinto a compact piece for greater security and durability. More hygienic, safer and customizable.
This padel racket includesthe pioneering Smartstrap® replaceable safety cord system, now evolvedinto a compact piece for greater security and durability. More hygienic, safer and customizable.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 15 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Jonathan", Man 39 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Defensive but good for the shoulder
2024-04-01, 19:52
4
"Andre", Man 44 year
Level: amateur
Good control
2023-08-31, 21:06
2
Man 41 year
Level: amateur
Too soft
2024-03-24, 00:18
2
Woman 35 year
Level: amateur (have paddle elbow)
.
2023-11-11, 22:18
3
"Sol", Woman 9 year
Level: amateur
-
2024-11-16, 15:06
4
Woman 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-03-08, 19:23
















