NOX - ML10 PRO CUP ULTRA LIGHT 2023
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - ML10 Pro Cup Ultra Light 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £90.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 300 - 325 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Fiberglass |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K fiberglass silver |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | HR2 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
The iconic model ML10 Pro Cup in a lighter version. This model is perfect for slightly younger players or if you have problems with your elbow. With its weight of only 300-325 grams, this is an incredibly maneuverable racket that provides incredible precision in the shots, without losing too much power.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Woman 43 year
Level: beginner (have paddle elbow)
-
2024-01-28, 20:22
2
Man 34 year
Level: beginner (have paddle elbow)
-
2023-01-05, 07:54
3
Woman 33 year
Level: beginner (have paddle elbow)
-
2023-01-05, 07:50















