NOX - AT10 GENIUS 18K BY TAPIA LIMITED EDITION 2022
(78 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - AT10 Genius 18K by Tapia Limited Edition 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 4 850,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Introducing the AT.2 Genius LTD, the Limited Edition of Agustin Tapia's popular AT10 Genius. It incorporates the HR3 Black EVA core and 18K Carbon that combined provides a plus in control and power. The AT.2 LTD features the new SPIN+ technology which consists of a rough surface finish that provides a better grip on contact with the ball. This new technology combines two types of rough finish on the faces of the racket, the 3D hexagonal finish located in the center (area where the ball has the greatest impact) and the silica sand finish on the rest of the surface. The 3D hexagonal provides extra control to your shots and the silica sand finish helps to impart more spin to the ball. Additionally, AT.2 LTD includes the new SmartStrap® replaceable safety cord system. Improve the hygiene and safety of your racket by easily replacing the cord without losing the warranty by not having to tamper with the bottom cap.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 78 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Dani", Man 48 year
Level: advanced
It has a lot of control and little power, which is what I'm currently looking for.
2025-12-08, 15:44
5
"Ola", Man 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Easy-to-handle hard racket with a comfortable feel
2023-12-11, 22:44
4
Man 40 year
Level: advanced
Good, but it doesn't give me the joy I need.
2026-02-16, 18:41
5
"Lare", Man 61 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Feels nice in the hand
2024-03-08, 21:47
4
"Louise", Woman 43 year
Level: amateur
Feels damn good
2023-11-16, 20:34
5
"Dd", Man 24 year
Level: amateur
Madness
2026-02-07, 15:31















