MAGNUS PADEL - VALKIRIA 2022
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Magnus Padel - Valkiria 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 680,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 385 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Magnus Padel |
Description from manufacturer
This round/hybrid-shaped racket delivers great precision and control. If you are a player who likes to give the ball a good hit, you will also get good speed from the racket. According to us, it suits the slightly better player who likes to work with the ball and then delivers both high control and good speed with good ball contact.
Printout from www.racketguide.com










.jpg)



