KUIKMA - PR 990 PRECISION SOFT 2022
(33 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Kuikma - PR 990 PRECISION SOFT 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 710,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Kuikma |
Description from manufacturer
The PR 990 Precision Soft racket is the model for those looking for a very affordable control racket. Kuikma rackets are sold at Decathlon. The Kuikma PR990 has been approved by Horacio Alvarez Clementi. With the help of his expertise (former world number 1 and international coach), Horacio has assisted them with several product tests.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 33 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Olof Lindberg", Man 62 year
Level: amateur
Good balance, powerful and stable with good grip.
2026-02-04, 21:34
2
Man 32 year
Level: amateur
Too heavy at the top
2025-11-11, 03:07
2
"Manuel", Man 24 year
Level: amateur
Very soft, it penalizes me when attacking.
2025-08-15, 21:52
4
"Krg", Man 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Hard to hit hard
2024-03-15, 21:28
4
"Zachary", Man 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Completely okay but doesn't gain any speed.
2024-01-19, 23:35
3
Man 32 year
Level: amateur
Very top heavy
2025-11-18, 19:11














