JOMA - ST BLAST JUANLU ESBRI 2025
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Joma - ST Blast Juanlu Esbri 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £280.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Fiberglass 67% + 12K carbon fiber FLEXSHIELD 33% |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | FLEXO Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Joma |
Description from manufacturer
New paddle model developed for professional players (medium and advanced level) looking for power and precision. It features a hybrid shape and stands out for its very comfortable feel and good ball output. In addition, its wide sweet spot and medium-high balance help in aerial and offensive hits. Power and efficiency tested and endorsed by the Atria laboratory. It is a lightweight paddle and very manageable in quick movements. The face is made of FLEXSHIELD 12k carbon fiber, which ensures resistance and high performance. This part incorporates ROTATION technology, a 3D relief finish that facilitates power in hitting. It also features the VIBRA-OUT system to reduce vibrations and achieve greater comfort in the game. FLEXO Black EVA core, which provides an excellent response in ball output. Likewise, the hole pattern has been carefully designed to increase resistance in the core. The EXO COUNTER frame offers stability and durability, making it a reliable tool for demanding play. And its balance causes hits to be more explosive, especially in finishes.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Flavio Latini", Man 40 year
Level: amateur
Very generous racket, very large sweet spot, good ball exit, and a feel tending toward dry. Maneuverable and powerful. Good spin.
2026-01-29, 16:16
5
"August", Man 18 year
Level: advanced
like a good mix between power and control in the def
2026-02-06, 09:15
5
"August", Man 18 year
Level: elite
I just like it because its very manurable
2026-02-06, 14:58
5
"August", Man 18 year
Level: elite (have paddle elbow)
its very good
2026-02-15, 12:38
5
"Uffe", Man 31 year
Level: advanced
Great
2025-11-05, 21:27
5
Man 18 year
Level: elite
-
2026-03-06, 15:03






