ENEBE - SPITFIRE 12K 2024
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Enebe - Spitfire 12K 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £240.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Enebe |
Description from manufacturer
The Spitfire 12K padel racket by Enebe is part of the 2024 collection from this Spanish brand. This model features a teardrop shape design with a medium to high balance, providing great power without losing control. An ideal balance between power and control is achieved, allowing effective strokes in both attack and defense. Its weight, ranging from 355 to 370 grams, ensures adequate freedom of movement and agility. Furthermore, player fatigue is reduced, and injuries to the elbow and wrist are avoided thanks to stable and smooth hits, free of vibrations.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Andreu", Man 40 year
Level: advanced
Versatile
2026-02-15, 18:44
3
"Jose", Man 30 year
Level: beginner
That's fine.
2025-11-12, 18:46















