DUNLOP - AERO STAR PRO 2023
(17 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Dunlop - Aero Star Pro 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 510,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 16K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA pro |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Dunlop |
Description from manufacturer
The bat used by Ramiro Moyano. Super-premium 16K Carbon construction for maximum consistency and performance. The Tri-Clamp reinforcement provides stability for increased control and reduced drag for increased swing speeds and power in attacking shots. The exclusive Power Holes drilled hole pattern generates additional power on attacking shots and Hyper Gryp textured finish generates additional spin for more penetrating shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 17 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Tabare", Man 37 year
Level: beginner
It's a good paddle, I feel comfortable, good hit, good control.
2025-11-12, 20:12
3
"Álvaro", Man 26 year
Level: advanced
It is a hard and versatile racket that responds well in attack.
2025-11-13, 00:25
4
"Hans", Man 62 year
Level: advanced
Not so forgiving
2025-11-11, 06:13
3
Man 39 year
Level: advanced
Too hard for me
2025-10-22, 17:08
5
Man 41 year
Level: advanced
Very nice one.
2025-08-17, 12:18
3
"Jaume", Man 45 year
Level: advanced
-
2026-02-05, 00:55
















