DROP SHOT - X BASS 2023
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - X Bass 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £220.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA pro |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Drop Shot X-Bass padel racket is designed in a drop shape and consists of EVA Pro foam, providing the experienced padel player with a powerful balance between power and control. The X-Bass racket is equipped with Drop Shot's Twin Tubular System, which adds extra stiffness and durability to the frame. The racket's construction includes Rectangle Carbon 18K, a harder material that guarantees high impact with good hits. The surface has been developed with Drop Shot's own 3D Face technology, which means a special texture that allows you to give the ball extra spin. The racket utilizes some of the market's most advanced technologies, such as the Smart Holes System and Textrem Technology, to provide a unique playing sensation. It is aimed at advanced padel players looking for high quality, power, and durability. As a novelty, Drop Shot has added a visual detail to the racket's design; depending on how the light hits the racket, different colors can be perceived.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Alessandro", Man 27 year
Level: amateur
A bit too high balance, not a very wide sweet spot, handle too narrow for my hand
2026-01-13, 12:50
4
"Pier", Man 46 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-02-05, 23:45
3
Man 26 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-10-14, 13:51

















