DROP SHOT - DELTA 1.0 2021
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Delta 1.0 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £150.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Round - Oversized |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Drop Shot Delta 2021 is a fantastic all-round racket with an elegant design. The frame is built with the robust TWIN TUBULAR SYSTEM, making this padel racket more resistant to impacts and creating a stable hitting sensation. The surface contains 3,000 carbon fiber threads per square centimeter, providing a perfect balance between speed and control. The racket's circular shape makes it forgiving on mishits and ensures a good ball contact even when the ball hits near the frame. 3D FACE is a rhombus-shaped pattern on the surface that increases hitting efficiency and provides maximum spin. With an EVA SOFT core, you get a soft ball contact that prioritizes speed and reduces unwanted vibrations. Drop Shot has also applied CORK CUSHION GRIP and SILICONE GRIP CHANNEL to prevent injuries and enhance comfort during play. If you are looking for a high-quality padel racket with a forgiving hitting profile and stylish design, you have found the right one. This racket will improve your game and become a reliable companion for a long time, with great potential for development.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 46 year
Level: amateur
-
2023-11-26, 17:40
4
Man 56 year
Level: advanced
-
2023-03-07, 22:11
2
Man 30 year
Level: amateur
-
2023-02-03, 06:36
2
Man 28 year
Level: advanced
-
2022-10-10, 09:55
2
Man 28 year
Level: amateur
-
2022-10-10, 09:53














