DROP SHOT - CONQUEROR 9.0 2021
(18 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Conqueror 9.0 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £300.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA tech |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
A fantastic top racket for both advanced recreational players and competitive enthusiasts. The surface of this paddle racket is created with Drop Shot's latest technology, Triaxial Carbon. With 24,000 carbon fibers woven in three directions, it provides a stable and exclusive hitting surface. This significantly improves the racket's responsiveness with every ball hit. The three-dimensional pattern in the weaving delivers a unique playing experience and hitting feel unlike any other paddle racket. CURV 360 ARMOR and TWIN TUBULAR SYSTEM contribute to durability and make the racket almost unbeatable against ball impacts. 3D FACE is the rhombus pattern on the surface that provides extra spin when needed. Drop Shot JMD Conqueror 9.0 has a core called EVA TECH, which offers excellent control and feel during ball hits as well as impressive power during smashes. With advanced technology such as CORK CUSHION GRIP and SILICONE GRIP CHANNEL, this racket is perfect for players with elbow discomfort and other issues. In summary, this is an extremely high-quality paddle racket for players who demand the best! Play like Juan Martín Díaz with a perfect combination of speed and control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 18 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 53 year
Level: advanced
Absolutely wonderful
2023-08-29, 22:21
4
Man 36 year
Level: amateur
Works okay
2023-12-22, 06:41
4
Woman 53 year
Level: amateur
-
2026-02-13, 08:15
2
Man 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-04-22, 00:04
5
Man 56 year
Level: amateur
-
2024-04-06, 19:56
4
"Charlie", Man 25 year
Level: advanced
-
2024-02-07, 19:26















