DROP SHOT - CANYON PRO CONTROL 1.0 2025
(1 review)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £210.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Pro High Density |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Drop Shot |
Description from manufacturer
Within the line of our current brand ambassador and professional player Pablo Lima, we find the Drop Shot Canyon Pro Control 1.0, the mid-range model of the Canyon line. The Drop Shot Canyon Pro Control 1.0 has been designed with a round mold, which provides a wide and centered sweet spot and a low balance towards the handle of the paddle. The material that makes up its interior is Eva Pro, a rubber whose main property is the sensation of control. With high ball speed, greater power is achieved. Its faces are composed of 12K Textreme Carbon; bi-directional flat carbon with 12,000 filaments per carbon thread. Due to its number of filaments, it is much finer and more flexible, providing an exquisite touch to paddles made with this material. It is characterized by having greater flexibility and resistance. Its design aims to showcase some of the qualities that define Lima's game; sportsmanship, quality, playability. It features a modern and very youthful finish, and the combination of its details and colors endow the racket with a unique and unmatched character.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Emil", Man 47 year
Level: advanced
Good for attacking I think.
2025-11-06, 22:23















