DOPADEL - AQUARIUS 2022
(16 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Dopadel - Aquarius 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 340,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 345 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Unknown value |
| Surface layer - material | 12K + 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Dopadel |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,4 cm |
| Length of the racket blade | 25,7 cm |
| Total length | 46,0 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | Awaiting measurement |
| Weight | Low 350 g |
| Balance point measurement | 27,2 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2023-08-11 |
Description from manufacturer
DoPadel Aquarius is a new addition to the DoPadel family for 2022. Together with the head of development at our Spanish factory, the task was to create one of the market's absolutely best control rackets that improves you both offensively and defensively. The difficulty in creating a racket that gives you as a player the best of both worlds was our goal. Imagine a racket that is so stable and with such a large sweet spot that you gain better confidence on the court? Aquarius is the solution. With two different types of carbon fiber in the surface layer and a hard core, control is fully achieved without losing speed in offensive shots. The teardrop-shaped frame provides a racket that becomes incredibly adaptable across the entire court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Per", Man 53 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good spin, a bit too little speed.
2024-11-28, 00:28
3
"Anders Kreppen", Man 32 year
Level: advanced
Ok
2024-02-08, 10:58
3
"Anders Kreppen", Man 32 year
Level: amateur
Ok
2024-02-08, 10:55
4
Man 38 year
Level: advanced
-
2024-06-12, 00:00
5
Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-01-25, 21:25
5
Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-01-25, 09:43










