CORK - PREMIUM HYBRID II 2024
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Premium Hybrid II 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 620,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + fiberglass + Innegra + cork |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cork |
Description from manufacturer
Cork paddle racket of high quality, created in Portugal, expertly balancing control, power, and comfort! An excellent all-round racket for paddle players at hobby, advanced, or competition level seeking versatility and comfortable performance. Are you looking for a racket that offers both control and power without straining your arm and shoulder? Then Cork Premium Hybrid II is an obvious choice! Handmade in Portugal with a weight of 350-375 grams, hybrid shape, medium balance, and soft core. Cork is the natural material in the outer layer, providing fantastic vibration dampening and protecting the arm and shoulder from overexertion. Double Carbon Frame is the technology behind the double carbon fiber frame, making the racket durable and light for superb stability. Soft Laminated Black EVA is the soft core material that ensures good ball feel and superior performance. Anti Vibration System is the technology that reduces vibrations and improves comfort. Finally, the racket features an ergonomic and vibration dampening Pro Cork Grip and a frame protector that is pre-installed.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Andrada", Woman 38 year
Level: beginner
Quite okay
2025-03-08, 20:46
5
Man 43 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-10-01, 12:41
3
Man 21 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-08-16, 23:14














