CABRA - PRO MASTER AIR 2023
(24 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cabra - Pro Master Air 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 340 - 350 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Multilayered Intellicore |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cabra |
Description from manufacturer
Perfectly balanced lightweight racquet with a 3K surface combined with a multilayer core. A strong racquet if you need some extra push in your game and also excellent manoeuvrability. The rough surface and extra structure in the face helps you get the perfect grip on the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 24 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 27 year
Level: amateur
Great racket defensively and still provides good pressure at the net, a bit difficult to generate speed with it since it is quite soft.
2025-11-15, 22:01
4
Woman 57 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Light weight and control
2025-10-31, 13:39
5
"Kev", Man 24 year
Level: amateur
great
2026-05-13, 21:09
3
"Noah", Man 19 year
Level: amateur
Grei
2024-03-12, 20:21
5
Man 58 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-03-29, 10:22
5
Man 56 year
Level: amateur
-
2026-03-29, 10:20














