CABRA - PREMIUM WIZARD 2022
(39 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cabra - Premium Wizard 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £310.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Multilayered Intellicore |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cabra |
Description from manufacturer
Powerful racquet with exclusive materials. A hard 12K face with rough surface combined with high end multilayer core that adapts to your game. For advanced and powerful padel players seeking their new weapon.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 39 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Thomas", Man 39 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Happy with everything except that I have started to get pain in my arm from it.
2025-04-01, 22:01
4
"Johan", Man 37 year
Level: amateur
Good sweet spot but lacks power and needs longer handles.
2024-02-06, 12:58
4
"Matlock Linkleiter", Man 48 year
Level: advanced
Good control, but somewhat soft.
2024-01-27, 13:18
4
Man 44 year
Level: amateur
Sweetspot low
2024-03-02, 19:57
5
Man 34 year
Level: advanced
-
2025-12-28, 22:27
4
Man 22 year
Level: amateur
-
2025-11-13, 20:51


















