BULLPADEL - ELITE W 2024
(29 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Elite W 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Xtend |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA, Adaptia |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
Description from manufacturer
The new Bullpadel ELITE racket is our player, Gemma Triay´s choice. A new teardrop-shaped form helps to develop the full potential of Gemma’s attacking game, but offers medium balance to control her power. The core has reinforced arms to achieve greater inertia in the racket and also greater firmness in order to improve the torsion that occurs when hitting. We have introduced some edges in the upper part of the core with the intention of creating a hollow that absorbs the tensions that can occur with each stroke. Our latest technology, Air React Channel, provides extra lightness and aerodynamics. The vibradrive, an elastomer that crosses the length of the grip and prevents vibrations, makes that new ELITE the most technologically advanced racket in its range.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 29 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"catharina", Woman 59 year
Level: amateur
It is good, my best racket choice so far. I am a former squash player, so I like to be offensive, but I would probably want a racket with a bit of surface to more easily spin the ball.
2025-06-26, 12:11
5
Woman 10 year
Level: amateur
It is nice having a blue three on it good and I just like it
2024-05-16, 15:48
4
"Daria", Woman 41 year
Level: advanced
Good in many ways but I wonder if it lacks a bit of power.
2024-01-16, 16:59
5
"Madelene", Woman 50 year
Level: amateur
Good, I'm satisfied. Previously always had adidas ctrl.
2026-02-02, 20:55
4
"Amanda", Woman 10 year
Level: beginner
It's stylish and good, hits hard, etc.
2024-05-16, 15:42
3
"Catrin", Woman 61 year
Level: amateur
Looking for more power
2024-02-27, 18:07














