BLACK CROWN - PITON WHITE SOFT 2025
(1 review)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £160.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Piton Glass + 3K aluminum |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | 3xPlay EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Black Crown Piton White Soft is the evolution of Black Crown's classic, now more manageable, comfortable, and precise. With a round shape, it offers maximum control, great ball output, and a very wide sweet spot, perfect for intermediate and advanced players. Built with 3K Aluminium, Low Density Piton Glass, and a 2TB Air frame, it stands out especially for its innovative 3XPlay EVA core: a dual-density rubber that combines a soft touch on slow strokes and a firm response on fast strokes, achieving the ideal balance between control and power. Its rough 5D ExtraSpin finish facilitates spin shots, providing superior sensations in every play.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 36 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-02-03, 12:42
















