BABOLAT - VIPER TECHNICAL 2023
(95 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Babolat - Viper Technical 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £280.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 365 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | X-EVA, multilayered densities |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Babolat |
Description from manufacturer
One of the world's most iconic models comes here in an update. New Viper Technical 2023!
With an updated cushioning system in the racket, you get even more feel of the racket while the harmful vibrations are reduced further. With more feel, comes even more control. Viper Technical is the most powerful model in the Viper series. The diamond-shaped design combined with a top-heavy balance provides a hit point high up in the racket where the most speed is generated. The right choice for those who play offensively and aggressively with the smash as your biggest weapon.
With an updated cushioning system in the racket, you get even more feel of the racket while the harmful vibrations are reduced further. With more feel, comes even more control. Viper Technical is the most powerful model in the Viper series. The diamond-shaped design combined with a top-heavy balance provides a hit point high up in the racket where the most speed is generated. The right choice for those who play offensively and aggressively with the smash as your biggest weapon.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 95 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"David Jesús", Man 24 year
Level: amateur
The technical viper is a racket that has offered me a good sensation above the head, and it surprised me at the back of the court, especially with the backhand, which is my best shot. On the volley, I found it hard to control, perhaps also because it is the stroke I need to improve. I also tried the Starvie Metheora 2024 and due to its round shape, it helped me more on volleys.
For my new racket, I would like one that continues to help me with volleys and maintains the firmness of the Viper at the back and in the more powerful shots, with that medium-hard feel.
For my new racket, I would like one that continues to help me with volleys and maintains the firmness of the Viper at the back and in the more powerful shots, with that medium-hard feel.
2026-01-01, 23:11
3
"André Hallberg", Man 30 year
Level: amateur
Really great when you get a perfect hit, but a bit unforgiving if you receive a hard shot that hits the edge of the racket. Requires good technique and fully following through with your strokes.
2023-11-30, 20:23
3
"Albin Lundin", Man 19 year
Level: advanced
very hard and offensive, he doesn't actually have a problem with how hard it is but wants something a little lighter in weight
2024-12-19, 00:23
4
Man 32 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Very powerful, with hard touch that I like. Hardly maneuverable, sweet spot could be larger
2025-10-28, 16:59
2
"Mikael Fransson", Man 50 year
Level: advanced
A bit too hard surface and small sweet spot. Maybe wish for a more forgiving racket.
2025-10-09, 15:16
5
"Ola nilsson", Man 41 year
Level: advanced
Good speed with a good sweet spot. Love the racket. Have played with it for a year.
2024-11-19, 11:17
















