ACA - ATRIUM LTD 2024
(12 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to ACA - Atrium LTD 2024:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 310,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by ACA |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,5 cm |
| Total length | 45,8 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Textured |
| Number of drilled holes | 43 st |
| Weight | Medium 370 g |
| Balance point measurement | 26,0 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
The round shape of the WAVE combined with the 3K carbon faces and its SOFT BLACKEVA core provide great control to your shots, as well as unparalleled sensations. It has a large sweet spot and a low balance that gives it great maneuverability, and as if that weren't enough, the sand finish gives your shots that extra effect you're looking for.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 12 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Kev", Man 30 year
Level: beginner
I like it because it's light and I have a lot of control. I don't like that it doesn't have much power.
2025-11-14, 01:51
3
Man 19 year
Level: amateur
Its not as agresssive as i would like
2025-11-11, 15:15
5
Man 59 year
Level: amateur
Good grip, nice racket
2026-03-17, 06:14
3
Man 24 year
Level: amateur
It is heavy.
2026-02-08, 23:55
3
"Niklas", Woman 36 year
Level: beginner
Good
2026-01-21, 00:40
3
"Jennifer", Woman 42 year
Level: amateur
cc
2026-02-23, 18:59

















