SOFTEE - RAINBOW BLUE 2024
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Softee - Rainbow Blue 2024:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £140.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA S9 |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Softee |
Beskrivning från tillverkare
Softee Potenza Rainbow Blue 2024 är ett padelracket i droppform med medelbalans som kombinerar komfort och prestanda för mellannivåspelare. Racketen väger mellan 355 och 375 gram och har en profil på 38 mm, vilket gör den stabil utan att bli tung eller svårmanövrerad. Kärnan är av typen EVA Soft S9, vilket ger en mjuk och följsam bollträff – idealisk när man vill ha kontroll samtidigt som man slår offensivt. Slagytorna består av 3K kolfiber, som bidrar till respons och hållbarhet i slag. Modellen passar särskilt bra för spelare som vill utveckla sitt spel, ge extra kraft åt sina slag utan att kompromissa med känsla och precision.
Utskrift från www.racketguide.com

















