SIUX - VALKIRIA GO 2025
(1 omdöme)
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 150,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 340 - 365 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Hybrid - kolfiber och glasfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Alumesh - aluminiserad kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA Soft |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen, Junior |
| Verifierad | Information verifierad av Siux |
Beskrivning från tillverkare
Padelracketen Siux Valkiria Go är ett racket speciellt utformat för spelare på medelnivå som söker ett bekvämt, lätt och balanserat verktyg för att förbättra sitt spel. Med sin hybridform och medelbalans erbjuder den en utmärkt kombination av kontroll och bollutgång, perfekt för att konsolidera en solid teknik med en trevlig känsla från första användningen. Tillverkad med 3K Alumeshfiber i ytan och en hybridram (50% kol, 50% glasfiber), ger Valkiria Go en elastisk och lätt känsla som gynnar manövrerbarheten utan att förlora fasthet. Dess EVA Soft-kärna säkerställer en smidig bollutgång och bra vibrationsabsorption, nyckelfaktorer för spelare i fasen av teknisk tillväxt. Designen kompletteras med en glänsande finish som ger estetik och elegans.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 1 omdöme)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Alessia", Kvinna 30 år
Nivå: motionär
Jag trivs bra, det är en racket med vilken jag lyckas ha bra kontroll, men jag saknar kraft, speciellt vid bollar uppifrån.
2025-11-15, 09:20




