PRINCE - FALCON 2021
(16 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Prince - Falcon 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 290,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 355 - 370 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 24K kolfiber + 3K kolfiber + glasfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA power |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Prince |
Beskrivning från tillverkare
Prince Falcon är flaggskeppet och den nya toppmodellen från Prince. Racket är explosivt och kraftfullt rakt igenom med flera lager av kolfiber hela vägen till Prince Power-kärnan. Ytskiktet är uppbyggt med först två lager glasfiber för att ge racket förlåtande egenskaper och sedan ett lager 24k-kolfiber samt ett lager med 3k-kolfiber för bästa möjliga explosivitet och respons på bollen vid varje slag. Dessutom är racket försedd med Prince Shot Spin-teknik som innebär att yttersta ytan har en tydlig struktur för att hjälpa till med greppet på bollen och ge ökad spinn. I hjärtat av racket hittar vi Prince TRIPLE THREAT-teknik som förbättrar stabiliteten och momentum i varje slag. Tack vare diamantformen blir Prince Falcon ett kraftfullt racket som ger spelaren största möjliga kraft i varje slag.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 16 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
Man 43 år
Nivå: avancerad
-
2024-01-31, 20:28
3
Man 35 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2023-02-08, 17:04
4
Man 37 år
Nivå: avancerad
-
2023-02-03, 14:38
5
Man 30 år
Nivå: avancerad
-
2023-01-29, 22:06
4
Man 26 år
Nivå: motionär
-
2023-01-27, 11:56
4
Man 25 år
Nivå: elit
-
2023-01-27, 11:54














