PADEL FORCE - TITAN 2026
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Padel Force - Titan 2026:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 180,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber + glasfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Black EVA Pro H28 |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Padel Force |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 11,5 cm |
| Längd racketblad | 26,5 cm |
| Längd totalt | 46,0 cm |
| Bredd racketblad | 26,0 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 40 st |
| Vikt | Medel 366 g |
| Balanspunkt mått | 25,4 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska låg 55 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2026-01-12 |
Beskrivning från tillverkare
TITAN är en racket designad och utvecklad i Spanien av märket PADEL-FORCE. Kombinationen av matt svart, guld och synlig kolfiber inuti gör TITAN till den snyggaste VIP-gästen på festen. Precis som alla PADEL-FORCE-racketar tillverkas TITAN i samma fabrik där märken som SIUX, ADIDAS, VOLT och andra ledande världsmärken tillverkas. Tack vare dess komposition av 3K-kolfiber, som ger styvhet och hårdhet i slaget, tillsammans med det mjuka PRO BLACK EVA H-28-gummit, blir TITAN det perfekta racketet för spelare som älskar att arbeta ut poängen med elegans och utan brådska. Tack vare sin komposition är TITAN det perfekta racketet för spelare som spelar två eller fler matcher om dagen, såväl som för tränare, eftersom det på grund av sin bekvämlighet är ett racket som inte tröttar ut armen. Den texturerade ytan med 3D Hexagon-kolfiberfilm på ytorna gör att slag med effekter blir ett extra vapen i detta padelracket.
Utskrift från www.racketguide.com














